Torty, czyli piękne, warstwowe wypieki pełne kremów i puszystego biszkoptu to dla wielu osób najwspanialsze z deserów, jakie stworzył człowiek. Pięknie się prezentują, smakują praktycznie każdemu, ale jakoś mało kto zastanawia się nad tym, co sprawiło, że w ogóle się pojawiły. Jeżeli jest się ciekawym, skąd się wzięły torty, warto zapoznać się z odrobiną historii.
Znane od starożytności
Choć dla wielu osób może to być czymś niemożliwym, pierwsze torty wypiekane były już w czasach starożytnych – wówczas wyrabiane były z ciast chlebowego z dodatkami, które były dostępne pod ręką, na przykład z świeżymi i suszonymi owocami, bakaliami, miodem. Już wtedy torty miały kształt koła, co wiązało się z wierzeniem, że kształt ten jest symbolem cykliczności życia i sił natury. Starożytne torty przygotowywane były na ważne okazje, zazwyczaj obchody świąt ku czci któregoś z bogów.
Kto był pierwszy?
Stworzenie pierwszego tortu takim, jaki się zna, przypisuje się Włochom. To właśnie z Italii z sprawą królowej Bony torty trafiły do Polski na początku XVI wieku, kiedy to na królewskim dworze pojawiły się pierwsze okrągłe biszkopty przekładane kremem.
Duma wielu krajów
Choć przygotowanie tortów nie różni się zbytnio między krajami, to wśród nich jest kilka, które stały się symbolami swoich państw i ich kulturową dumą.
Pavlova to dobrze znana, efektownie wyglądająca beza przypominająca lekką chmurkę. Po raz pierwszy przygotowana została w Nowej Zelandii w 1926 roku na cześć występującej wówczas w Wellington słynnej rosyjskiej baletnicy Anny Pawłowej. Wygląd tego tortu ma przywodzić na myśl tiulową spódnicę baletnicy.
Dobosz to duma Węgier. Tort powstał pod czujnym okiem cukiernika, Jozsefa Dobosa, a zachwycił się nim sam cesarz Franciszek Józef i jego małżonka, Elżbieta, podczas kolacji w Budapeszcie. Tort ten składa się z ośmiu placków biszkoptowych połączonych ze sobą za sprawą czekoladowej masy, zaś wierzch pokryty jest warstwą słodkiego karmelu.