Ćwiczenia stawu kolanowego. Propriocepcja kolana

Propriocepcja to inaczej czucie głębokie, zmysł w układzie mięśniowo-szkieletowym, który odpowiedzialny jest za dostarczanie informacji na temat aktualnego położenia ciała w przestrzeni, a także odpowiedniego ustawienia poszczególnych segmentów ciała względem siebie. Trening czucia głębokiego jest dosyć istotnym elementem terapii. Ćwiczenia dotyczą górnych i dolnych kończyn oraz tułowia. Popularna jest propriocepcja kolana, a mówiąc dokładniej – propriocepcja stawu kolanowego.

Propriocepcja kolana

Propriocepcja jako zmysł jest kluczem do uniknięcia kontuzji. Propriocepcja stawu kolanowego to ćwiczenia mające za zadanie utrzymanie zakresu ruchu w stawie, poprawę siły mięśniowej kończyn dolnych, poprawę stabilizacji centralnej, co wpływa na efektywniejsze wykorzystanie kończyn dolnych.

propriocepcja stawu kolanowego

Ważne jest aby pamiętać, że wykonywane ćwiczenia nie mogą wywoływać bólu, czas ich wykonywania powinien wynosić około 20 minut, a poszczególne ćwiczenia powinny być wykonywane po 3 do 5 razy. Najlepsze efekty przynosi regularny, najlepiej codzienny trening. Jakie ćwiczenia są zalecane najlepiej skonsultować z fizjoterapeutą.