Wysłodki z dodatkiem melasy – energia i wydajność mleczna krów

Wysłodki buraczane powstają w wyniku przetwórstwa buraka cukrowego i stanowią doskonałą, energetyczną paszę dla bydła, trzody i koni. W sprzedaży znajdziemy wysłodki z dodatkiem melasy i niemelasowane. Na który rodzaj warto się zdecydować i kiedy podawać wysłodki melasowane, zapewniając tym samym wysokie wyniki hodowli i wydajność? Sięgnij po praktyczne porady i przeczytaj artykuł na temat wysłodków melasowanych!

Wysłodki z dodatkiem melasy – czym dokładnie się charakteryzują i jak je podawać?

Wysokoenergetyczna pasza, która jednocześnie zapobiega kwasicy żwacza? Wysłodki buraczane są produktem, na który warto zwrócić uwagę! Pasza ta wyróżnia się wysoką smakowitością, dlatego dawki są chętnie zjadane przez zwierzęta, co zapewnia im niezbędną energię. Wysłodki buraczane to główne źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, ale trzeba pamiętać o przestrzeganiu proporcji. Można je podawać z innymi paszami treściwymi o mniejszej smakowitości – wówczas zwierzęta zjedzą także tą mniej lubianą paszę. Tak jak było to już powiedziane, należy ściśle przestrzegać dziennych dawek:

  • dla krów mlecznych będzie to około 2-4 kilogramy na dzień
  • dla cieląt 2 kilogramy
  • dla krów zasuszonych nie więcej jak 1 kg

Wysłodki buraczane z dodatkiem melasy można stosować także w żywieniu koni. Jeżeli zwierzęta te są cały czas aktywne fizycznie, właściwie wysłodki melasowane można podawać bez ograniczeń. Konie zjadają wysłodki bardzo chętnie, a pasza ta trawiona jest w większości w jelitach ( w 85% ), co korzystnie wpływa na profilaktykę chorób żołądka i jest zalecane do podawania koniom z problemami gastrycznymi. W przypadku krów i trzody takie praktyki nie wchodzą w grę, a nadmiar węglowodanów może prowadzić do nadmiernego otłuszczenia mało aktywnych zwierząt. Wysłodki melasowane zawierają ponadto:

  • wysoką ilość pektyn
  • łatwo strawne włókno

Rozkład tych składników w żwaczu jest znacznie dłuższy niż przy skarmianiu paszami skrobiowymi, co doskonale wpływa na obniżenie poziomu pH w żwaczu zwierzęcia. Prawidłowa ilość i żywotność bakterii w żwaczu przekłada się również korzystnie na wydajność mleczną krów, co znacząco podnosi wyniki hodowli.

Magazynowanie, przechowywanie i cena wysłodków buraczanych – zdecyduj się na rodzimą, wysokoenergetyczną paszę!

Magazynowanie wysłodków buraczanych nie jest kłopotliwe – z powodzeniem można je przechowywać w workach typu Big Bag. Ich niska cena spowodowana jest tanim surowcem, jakim jest burak cukrowy i ogólną dostępnością. Nawet podczas nieurodzajów, cena może być jedynie nieco wyższa niż zazwyczaj, ale wysłodki buraczane są zdecydowanie tańsze niż na przykład soja. Mimo sezonowości buraka oraz panujących warunków atmosferycznych podczas wzrostu, koszt zakupu większej ilości wysłodków jest na ogół opłacalny. Ta rodzima pasza, wysokoenergetyczna może być podawana, tak jak było to powiedziane z innymi paszami treściwymi, co dodatkowo obniża koszty żywienia i pozwala na spore oszczędności dla hodowców.