USG – podstawowe badanie w ciąży

Ciąża to bardzo wymagający okres dla każdej kobiety. Jej organizm musi praktycznie pracować za dwie osoby. Oczywiście, każda przyszła matka chce mieć pewność, że jej dziecko rozwija się prawidłowo. W ciągu tych dziewięciu miesięcy nienarodzony człowiek przechodzi przez wiele etapów rozwoju, z których każdy ma swoje cechy charakterystyczne.
Medycyna pozwala na ciągłe badanie stanu dziecka przez cały okres ciąży. Być może najbardziej znanym tego przykładem jest badanie usg w ciąży i jego rola. Jest to jeden z podstawowych sposobów na sprawdzenie stanu i rozwoju dziecka. Badanie takie wykonuje się każdej kobiecie w ciąży, a jego rola jest trudna do przecenienia.

Na czym polega badanie usg?

W badaniu tym wykorzystuje się ultradźwięki do otrzymania obrazu płodu znajdującego się w brzuchu matki. Ultradźwięki to dźwięki o tak wysokiej częstotliwości, że ludzkie ucho nie jest w stanie ich usłyszeć. Mogą być jednak wykorzystane właśnie do badania.
Prace nad wykorzystaniem ultradźwięków mają bardzo długą tradycję, ale w medycynie szerzej zaczęto je stosować w latach 60 i 70 XX wieku. Od tego czasu USG jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w ciąży.
Badanie USG pozwala na dokładne zbadanie płodu znajdującego się w ciele kobiety. Właśnie owa dokładność jest jedną z najważniejszych jego zalet. Za pomocą badania można dostrzec nawet niewielkie zmiany w kształcie czy ułożeniu płodu. Ultradźwięki pozwalają też na kontrolowanie wszystkich organów wewnętrznych rozwijających się w ciele płodu.
Zaletą tego badania jest również wszechstronność. Dzięki zastosowaniu różnych przyrządów i ultradźwięków o zróżnicowanej częstotliwości możliwe jest przeprowadzanie go w różnych sytuacjach i na wielu etapach ciąży. Badanie samo w sobie jest bezinwazyjne oraz w pełni bezpieczne zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka.
Bez możliwości wykonania badania USG kontrolowanie rozwoju nienarodzonego dziecka byłoby o wiele trudniejsze. Technologia ta bez wątpienia znacznie zwiększyła bezpieczeństwo kobiet w ciąży na całym świecie.